top of page

Provedeni projekti

Tijekom svojeg djelovanja udruga je provela niz aktivnosti te postigla sljedeće rezultate:

 

  • U organizaciji Udruge od 29. do 31.3.2007. održali su se II. Jadranski susreti studenata povijesti Republike Hrvatske - simpozij/znanstveni skup mladih povjesničara na kojem su sudjelovali studenti odsjeka za povijest pri sveučilištima u Puli, Rijeci i Splitu, a koji je 2006. godine uspješno realiziran u Puli. Sudjelovanje na III. Jadranskim susretima studenata povijesti Republike Hrvatske realizirano je u Splitu od 27. do 30.3.2008, a na sljedećima točno godinu kasnije u Puli. Od 26. do 29.3.2010. simpozij je ponovo organiziran u Rijeci, i po prvi put je dobio međunarodni karakter pošto su na njemu sudjelovati i studenti iz Italije.

  • Udruga je do sada izadala/tiskala četiri broja Časopisa studenata povijesti Klepsidra u svibnju i studenom 2007, listopadu 2008 i prosincu 2011. Rad na časopisu se nastavlja. Časopis je više nalik zborniku radova sa znanstvenim i stručnim člancima studenata povijesti. Studenti se uče služiti povijesnim izvorima, npr. rad u arhivu, usmena predaja i sl.

  • Krajem 2007. pokrenuto je glasilo Udruge "Horror vacui " predviđeno za izvještaje o radu Udruge, o doživljajima studenata povijesti svega oko njih a vezano je uz njihov studij na samom Fakultetu i šire: od posjećenih izložbi, pročitanih knjiga itd. Glasilo je planirano u elektroničkom obliku na web stranici Udruge.

  • Predstavljanje povijesnih tema, zajedničkih hrvatskoj historiografiji i historiografiji susjednih zemalja utjelovljeno je u ciklusu okruglih stolova "Drugi pogled". Namjera Udruge je razmotriti obje perspektive, tj. kako je gledana ista povijest od strane nas samih a kako od strane neke nama susjedne države, a kako bi pridonijeli boljem razumijevanju ovakvih povijesnih fenomena. U ovom projektu planirana su gostujuća predavanja i suradnja i sudjelovanje članova udruga nacionalnih manjina susjednih zemalja. Održana su zasada dva gostujuća predavanja u sklopu rasprave o talijanskoj i slovenskoj historiografiji, a stručni suradnik i gostujući predavač bio je prof. dr. sc. Miroslav Bertoša.

  • Projekt "Učinimo više" predstavlja zajednički projekt Udruge studenata povijesti "Malleus", Udruge za mlade i studente s invaliditetom Primorsko-goranske županije "ZNAM", Filozofskog fakulteta u Rijeci i Teološkog fakulteta u Rijeci (pokrenut u 2007., a završen u 2008.), a čiji je cilj bio povećanje kvalitete studiranja kolega s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

  • Članovi Udruge su prisustvovali i okupljanjima Udruge nastavnika povijesti Rijeka - RICLIO gdje smo mogli slušati i saznati niz iskustava o radu u nastavi. Također, Malleus je do sada bio organizator nekoliko studentskih fešti u kantini (FUK-ova) i dr.

  • Od 2008. godine, u suradnji s udrugom za promicanje kulture mladih "Kulturni Front" iz Opatije, članovi Udruge redovito organiziraju poučna i zanimljiva predavanja povjesne tematike za opatijske gimnazijalce (Povijest Ruske revolucije, Strategije Kartage i Rima u vrijeme Punskih ratova, Odnosi Izraela i Palestine u II. pol. 20. stoljeća...)

  • 2010. godine, u suradnji s nekoliko profesora sa Odsjeka za povijest, proveden je projekt "Nepoznata povijest Istre" s dva glavna cilja; pokazati zainteresiranim studentima poglavito nižih godina kako se provode znanstvena povijesna istraživanja (posjeti arhivima i slično), te kako se metodički mogu oblikovati kvalitetna i zanimljiva predavanja iz lokalne povijesti, te povezati studente iz Rijeke i Pule s ciljem što bolje međusobne suradnje i unapređivanja kvalitete studentskog života na oba sveučilišta. Projekt se uspešno nastavio i u 2011. godini obilaskom povijesnih lokaliteta u južnoj Istri i dogovorom o budućoj suradnji sa studentima povijesti na filozofskom fakultetu u Kopru.

  • Od 2011. godine u suradnji s profesorima sa odsjeka za povijest i brojnim gostujućim izlagačima održava se projekt „Cinemaforum” na kojem se održavaju projekcije povijesnih filmova uz uvodno predavanje prije filma i diskusijom nakon.

  • 2011. godine uspješno smo proveli projekt „Povijest revolucija”. Projekt je ostvario vrlo blisku suradnju između profesora i studenata oko tema koje su zainteresirale velik broj sudionika. Povijesti se pristupilo interdisciplinarno, pa su tako na simpoziju osim studenata povijesti prisustvovali studenti pedagogije, medicine, filozofije, povijesti umjetnosti i anglistike. Kao gostujući predavači sudjelovali su neki od najcjenjenijih profesora iz Hrvatske, a i šire poput Daniela Rafaelića (FFZG), Marie - Janine Calic (dekanica Munchenskog fakulteta), Željko Bartulović (PRAVRI) itd.

  • U svibnju 2011. godine Udruga studenata povijesti „Malleus” sudjelovala je na međunarodnom kongresu povjesničara ISHA u Puli. Kongres je okupio preko stotinu sudionika iz svih dijelova Europe.

  • U prosincu 2011. godine u suradnji s hrvatskim društvom za analitičku filozofiju organizirali smo međunarodni simpozij „Democracy, Identity, European integration”, nakojem su sudjelovali vodeći svijetski stručnjaci iz područja političke filozofije, poput Gerarda Gausa (University of Columbia), Jonathana Wulffa (Central University of London), Mark Evans (University of Swansea) i brojni kolege s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.

  • U listopadu i studenom 2011. godine suorganizirali smo edukaciju za mlade iz Opatije i bliže okolice u sklopu projekta „Ljudska prava i demokratsko građanstvo”. Održano je šest predavanja domaćih stručnjaka (Damir Grubiša, Tonči Kursar, Elvio Baccarini, Miomir Matulović) o Europskoj uniji, demokraciji, distributivnoj pravednosti i ljudskim pravima.

  • 2011. godine uspješno smo proveli projekt „Radionica izrade verižnjače” u kojem smo okupili pedesetak studenata sa različitih odsjeka, te na taj način povijesti pristupili interdisciplinarno i zainteresirali sudionike uz uvodna predavanja vezana za srednji vijek i samo nastajanje oklopa od verižnjače.

  • U prosincu 2011. godine  Udruga studenata povijesti „Malleus” sudjelovala je na međunarodnom kongresu povjesničara ISHA u Beogradu. Kongres je okupio preko sedamdeset sudionika iz svih dijelova Europe.

  • U siječnju 2012. godine na Filozofskom fakultetu u Rijeci organizirali smo javnu tribinu otvorenu za sve građane grada Rijeke o ulasku Hrvatske u Europsku uniju. Na tribini je gostovalo i nekoliko profesora Filozofskog fakulteta u Rijeci (dr. sc. Elvio Baccarini, dr. sc. Samaržija – Prijić, itd.)

  • U ožujku 2012., u trajanju od 26. – 31. organizirali smo „Tjedan povijesti” na kojem je svaki radni dan bio ispunjen tematskim predavanjima, radionicama i izložbama. Valja izdvojiti okrugli stol pod nazivom „O perspektivama studija povijesti” na kojem su sudjelovali pročelnici odsjeka za povijest s filozofskih fakulteta u Rijeci, Pule, Zagreba.

  • U svibnju 2012., održali smo izlet na rijeku Soču (slovensko – talijanska granica) gdje se odvila jedna od najvećih bitaka 1. svj. rata. Na izletu je sudjelovalo preko 50 studenata povijesti, a reazgledali smo brojne muzeje, kosturnice (masovne grobnice), rovove i sl.

  • U ožujku 2013. smo organizirali "II. Tjedan povijesti" u trajanju od 5 radnih dana. Kroz 5 dana na Filozofskom fakultetu u Rijeci organizirali smo brojna predavanja, aktivnosti i predstave. Uz to uspjeli smo okupiti udruge studenata povijesti koje djeluju pri filozofskim fakultetima u Zadru, Zagrebu, Splitu te udrugu studenata povijesti s Hrvatskih studija u Zagrebu. Na zajedničkom okruglom stolu bavili smo se relevantnim pitanjima osuvremenjivanja nastave povijesti, historiografijom te općim pitanjima relevantnim za organizacije različitih aktivnosti. Na okruglom stolu razgovarali smo također o usklađivanju i koordinaciji aktivnosti među udrugama studenata povijesti u Hrvatskoj.

  • U travnju 2013. članovi Udruge studenata povijesti "Malleus" sudjelovali su na međunarodnom studentskom simpoziju "VIII. Jadranski susreti u Zadru". Simpozij je organizirala ISHA (International Students of History Associtation) Zadar, a prisustvovalo je oko 30 studenata povijesti iz Hrvatske i susjednih zemalja. 

bottom of page